Arvuti pilt

Kasutage Antiviirust

Isegi kui kasutate arvutit ettevaatlikult, ei vajuta kahtlastele linkidele ning ei tiri alla kahtlastelt saitidelt tarkvara, peaks Teil alati olema ka antiviirus. Põhjuseks on Zero-day turvaaugud, mis võivad tekkida pea mõne tarkvara uuendust (nagu näiteks Adobe Flash, Java jne).

Siinkohal peab aga meeles pidama, et kui Teil antiviirus, ei tähenda see, et võite end tunda vabamalt ning tirida alla kõik ettejuhtuvad tarkvarad. On palju viiruseid mis petavad antiviiruse ära.

Jätke peale Kasutajakonto kontroll (User Account Control)

See on see aken, mis hüppab lahti iga kord kui installite mõnda tarkvara. Väga mugav oleks see maha keerata, kuid kindlasti ei tohiks seda teha. Saate kohe teavituse, kui mõni programm või viirus soovib muuta midagi Teie arvutis.

Windows Firewall

See tuleks samuti alati sisse jätta. See on samuti veel üks kiht, kindlustamaks Teie turvalist surfamist internetis. See ei lase päris igal ussil läbi tulla.

Kustutage Java

Paljudel on peal vana Java versioon, ning selle kaudu võib saada omale viiruseid hulgi ka lihtsalt netist surfates. Te ei pea midagi alla tirima, viirus tuleb Teie arvutisse ise – kas pole mugav?

Muidugi kui Teil on alati viimane Java versioon, siis asi ei ole nii halb, kuid Java-t läheb tegelikkuses netis surfamiseks tarvis väga harva, ning miks siis riskida?

*Kustutage Adobe Flash

See on tärniga. Flash on tihti kurja juur, ning läbi selle programmi tulevad viirused Teie arvutisse samuti ise ning Teilt luba küsimata. Seega on tegelikkuses igas mõttes halb, ning Iphone ja Android ei ole seda üldse.

Probleem on aga selles, et arvutit kasutades on ilma selleta väga raske. Paljudes veebilehtedel on vana meedia mängija, ning videosid näeb ainult sellega. Mobiili ajastul on paljud veebilehed üle minemas HTML5 mängijale, kuid mingil põhjusel eelistavad nad seda näidata tihti vaid mobiilile, ning arvutilt sama lehte vaadates ootab Teid Adobe Flash.

Uuendage oma tarkvara võimalikult tihti ning võimalusel automaatselt

Vananenud tarkvara on tihti probleemiks turvalisuses. Avastatakse aina rohkem turvaauke, ning seetõttu tarkvara tootjad ka oma tarkvara uuendavad, et neid lappida. Peaksite uuendama oma veebilehitsejat, Windowsit, Adobe Flashi, Javat, Officeit jne.

Olge ettevaatlikult mida Te alla tirite ning installite

Tuleb alati olla kindel, mis tarkvara Te alla tirite, kas veebileht on usaldusväärne ning kas Teil seda tarkvara ikka vaja on. Ei ole hea mõte tirida alla kõik mis ette juhtub.

Tuleks vältida Piraat- ning kräkitud tarkvara

Tihti öeldakse, et tasuta ei saa siin ilmas mitte midagi ning see töötab ka piraaditud tarkvara puhul. Tarkvara kräkkimine võtab tihti tohutult aega ning võib tekkida ka küsimus, miks seda tehakse?

Tihti tehaksegi seda enda oskuste näitamiseks või “heast” tahtest. Kuid veel tihedamini peidetakse kräiktud tarkvara sisse ka Backdoore zombie-viiruseid. Nende eesmärgiks on kasutada Teie arvutid näited DDOS rünnakute puhul mingitele serveritele ning selle kaudu teenida lõpuks ka raha. Teile ei maksa see küll midagi, kuid koormab resursse ning aeglustab arvuti tööd.

Valiga turvalised paroolid ning ärge kasutage samu parooli liialt lihti

Kirjutasime sel teemalt ka postituse: https://veebilehe-tegemine.ee/kaitske-oma-paroole/

Suhteliselt tihti võite lugeda uudist, et mõne tarkvarahiiu paroolid on lekkinud. Saate ka järgi vaadata kas Teie paroolid on lekkinud: https://haveibeenpwned.com/

Kui seda juhtub, siis on häkkeritel väga lihtne proovida Teie e-maili ning parooli kombinatsioone igal suuremad veebilehel, ning kui kasutate sama parooli igal pool siis ei saa sisenemine olema raske